Thursday, October 21, 2021
Text Size

Information Page for "The Lion King Jr"

A Temple District-Wide Celebration

Students from Temple ISD Elementary, Middle and High Schools

PERFORMANCES:
January 27-28-29, 2022, at 7 p.m. (Please note the earlier time)
Sunday Matinee January 30 at 2 p.m.
Temple High School Auditorium

Tickets: $10 in advance, $15 at the door
(Reserved seats available at an additional charge)

 
CAST OF CHARACTERS

Rafiki, mysterious and wise mandrill = Saniyah Galbreath
Mufasa, king of the Pridelands and Simba’s father = Spencer Tolleson
Sarabi, queen of the Pridelands and Simba’s mother = Megan Brucker
Zazu, a hornbill; Mufasa’s loyal yet fretful attendant = Hanna Prince

Young Simba, a curious, eager lion who will one day be King = Jerico Taylor
Simba, older version of Young Simba = Jesus Garcia
Young Nala, a spunky, brave lioness and Simba’s best friend = Payton Mcclain
Nala, older version of Young Nala = Ashli Hauersperger
Sarafina, mother of Nala = Taylor Larry

Scar, Mufasa’s jealous brother = Sean Mann
Banzai, a scruffy hyena who serves Scar = Angel Santiago
Shenzi, a scruffy hyena who serves Scar = Alivea Johnson
Ed, a dimwitted hyena who serves Scar = Hayden Korsmo

Timon, a sarcastic, outgoing meerkat = Thomas Painter
Pumbaa, a gentle, kind-hearted warthog and Timon’s best friend = Terry Austin

Lionesses = Kiara Edwards, Macy Ziehr, Avery Tarbet, Apple Herrera,
     Taniyah Cody, Natalie Greenfield, Faith Bryant, Chiyna Granderson
Boy Lions = Jaxon Shaler, Marcus Hernandez, Colleuis Davis
Hyenas = Rochelle Lopez, Brinley Belson, Colin Fowler, Carter Jones,
     Nash Belson, Christian Jackson, Daidrion Glover
Baby Elephant = Landon Moore
Mouse = Emerson Betik
Big Cheetah = Skylar Gordon
Baby Cheetahs = Madeline Hutton, Esmeralda McCarty

Giraffes = Brennen Lee, Makale Edwards
Zebras = Rania Ahmed, Juliana Rhodes, Sydney Fisher, Jose Rodriguez
Baby Zebras = Samantha-Bree Knight, Evelyn Johnson, Annette Childress,
     Arabella Aguilar, Haley Smith, Maya Clements
Gazelles = Alicia Vargas, Moises Hernandez-Arias, Jenna Bubenik,
     Sydney Mayo, Emory Corley, Elliette Wood, Nila Anderson

Tiered Bird = Michelle Boyles
Bird Whirlers = Antonio Gordon, Victoria Stanley, Ana Gomez, Catylnn Hassell
Bird Girls = Maddison Rios Padilla, Kelyn Smith, Kolbie Ticknor, Ariunna Wilson,
     Kathryn Ditch, Lorena Flores, Sidney Johnson, Leila Del Valle
Vulture = Isaiah Owens-Williams

Rhinos = Andrew Fredette, Michael Barfoot
Baby Rhinos = Roger Roberts, Cadence Edwards
Monkeys = Sarontre Johnson, Adrienna Woods, Julia Calderon-Lewis,
     Jase Mayo, Ian Botts, Trinity Galbreath, Jack Justice
Baby Monkeys = Reece Beimer
Crocodile = Alyssa Aleman
Ostriches = Sandra Garcia, Eva Aguilar, Bailey Felix, Kennedi Eidson,
     Megan Stokes, Jasmin Taylor
Turtles = Brock Luna, Jonathan Gambe Jr.

Meerkats = Andrew Essary, Ezra Cuellar, David Hernandez, Zach Brischke,
     Katriel Ferris, Aiyana Stone, William Baugh, Alantis Watkins,
     Jacob Edwards, 
Hedgehogs = Savannah Bristow, Madeline Terry, Jade Edwards, Jasmine Gray,
     Kaylee Ockleberry, Daryan Sippy, Asia Fulbright, J’Liece Suarez, Sharice Tolson
Peacocks = Jennifer Kennedy, Reyna Russell, D’Ayla Bell-Mayse, Ava Eucueda,
     Tessah Stephens, Evelyn Essary, Alona Bryant,
     Kaisley Ward, Zariah Montgomery, Au’bree Kemp

Badgers = Parker Carnathan, Mila Bryant, Charlie Bowker, Kani Bowers, Brenden Elsner
Wildebeests = Shane Godfrey, Shawn Knappenberger, Cameron Smith, Henry Eminger
Tigers = Joshua Liller, Kristian McCarthy, Rayshaun Owens-Williams,
     Nickolas Ramos, Blake Thompson
Western Derby Clan = Melody Oradesky

Grassland Teachers = Josh Clements, Kristine Kelley, Lynn Metters,
     Cheryl Nelson, Joy Lohse, Jason Mayo, Heidi Belson, Laura Betik,
     Laura Natario, Mona Churchwell, Cynthia Swaim

 
PRODUCTION STAFF

Director = Natasha Tolleson
Technical Director = Alicia Green
Lights & Sound Director = Kayla Stewart
Musical Directors = Cameron Roucloux, Megan Burt
Choreographer = Kayla Stewart
Costume Consultant = Janet Donaldson
Publicity Consultant = Jody Donaldson

Stage Manager = Kelsi Seiter

Set Crew = Jacob Edwards, Jennifer Kennedy, Carson Oakes, Jordyn Villareal,
     Aracely Placencia, Danae Hardister, Jordan Curry, Diamond Nickson, Phillip Peake

Props Crew = Alyssa Maggitt, Ariana Delgado, Zander Gentry, Alison Santiago,
     Brianna Constant, Alajzha President, Katelynn Easterling

Costume Crew = Jayden Maiani, Carolina Rodriguez Alyssa Olivares, Courtney Goodson,
     Sophia Pacheco , Bianca Rios, Kadence Fraser, Abby Argabright, Emma Herron,
     Ashlea Hickey, Nadiyah Stephens, Alayna Ramirez, Tomiko Thompson

Hair and Makeup Crew = Emily Perkins, Andreanna King, Nicole Castillo, Lola Gonzalez

Light Crew = Janice Cody, Elias Flowers, Mason Abbey, Brooke Alexander,
     Fintan McBride, Jeremiah Felix

Sound Crew = Holden Rounds, Mekena McVean, Michael Phillips, Tayshun Folkes

Publicity Committee = 

House Manager =

Front of House = Theatre Students and Members of
     Thespian Troupe #1966

Last updated: October 7, 2021

 

DELETED from cast or production staff = 

 

TENTATIVE SCHEDULE (Subject to Change)

MSE = Middle School & Elementary Group (Young Nala, Young Simba, Lionesses, Hyenas)
HS = High School Students and Lionesses, Young Simba, Young Nala, sometimes Hyenas
MEIST = Meistersingers

Thursday 10/14 = 3:15-5:30 MSE & HS, Choreography, Lionesses, Young Nala
Friday 10/15 = 3:15-5:30 MSE & HS, Choreography, Hyenas

Friday 10/22 = 1:00-2:30 High School Costume Fittings
     2:00-3:00 MSE & HS, Lionesses and Young Nala
     3:00-4:00 MSE & HS, Hyenas

Friday 10/29 = 3:30-5:30 MSE, HS, MEIST, Music Rehearsal
     (Come as soon as your school is out)
Saturday 10/30 = 11:00-1:00 MSE, HS, Older Nala and Lionesses
     1:00-2:00 MSE, HS, Young Nala, Young Simba, Zazu, Lionesses

Rehearsals resume Monday, November 29

Monday, 11/29 = 3:30-5:30 EVERYONE, Music Rehearsal
     (Come as soon as your school is out)
Tuesday, 11/30 = 3:30-5:30 EVERYONE, Music Rehearsal
Wednesday, 12/01 = 3:15-5:30 HS plus Lionesses, Young Nala,
     Young Simba, Hyenas, Blocking Pages 16-50
Thursday, 12/02 = 3:15-5:30 HS plus Lionesses, Young Nala,
     Young Simba, Hyenas, Blocking Pages 16-50
Friday, 12/03 = Off

Monday, 12/06 = 3:15-5:30 HS plus Lionesses, Young Nala,
     Young Simba, Hyenas, Blocking Pages 50-87
Tuesday, 12/07 = 3:15-5:30 HS plus Lionesses, Young Nala,
     Young Simba, Hyenas, Blocking Pages 50-87
Wednesday, 12/08 = 3:15-5:30 HS plus Lionesses, Young Nala,
     Young Simba, Hyenas, Blocking Pages 16-87
Thursday, 12/09 = 3:15-5:30 HS plus Lionesses, Young Nala,
     Young Simba, Hyenas, Blocking Pages 87-125
Friday, 12/10 = 3:15-5:30 HS plus Lionesses, Young Nala,
     Young Simba, Hyenas, Blocking Pages 87-125

Monday, 12/13 = 3:15-5:30 HS plus Lionesses, Young Nala,
     Young Simba, Hyenas, Run All Blocking
Tuesday, 12/09 = Off
Wednesday, 12/09 = 3:15-5:30 HS, MEIST, Music Rehearsal
Thursday, 12/09 = 3:15-5:30 HS, MEIST, Music Rehearsal
Friday, 12/09 = Off

Rehearsals resume on Monday, January 3

Schedule is Subject to Change.

ThespiansR.Us

Thespian Troupe #1966
Temple High School
Theatre Arts Department
415 South 31st Street
Temple, TX 76504

Director
Natasha Tolleson
Office 254-215-7278
natasha.tolleson@tisd.org

Theatre Instructor,
Lights & Sound
Kayla Stewart
kayla.stewart@tisd.org

Technical Director
Alicia Green
alicia.green@tisd.org
 

YouTube (thespiansrus)
TWITTER Account

29 Years

Temple's UIL One-Act Play Team has been a District Champion for 29 years in a row (as of March 2021). No other UIL team at Temple High holds such a record.

Free Newsletter

Temple High Thespians
EMAILED
NEWSLETTER

CLICK HERE to sign up

2020-2021 Highlights

Texas Thespians:
18 Students Advance to
International Competition

State Champion:
Thespian Team Tech Design

Three Films Advance in
UIL Film Contest

Five State Qualifiers
in UIL Theatrical Design;
Group Wins Bronze Medal

District Speech: 10 of 15
Advancers were from Temple,
Two District Team Champs

UIL One-Act Play Student Body
Advances to State Meet
(5th Time in the last 6 Meets)
Final 8 out of 249 schools

State 2nd Runner-Up, UIL
Theatre Team Champions

2019-2020 Highlights

Texas Thespian Convention
Six Events Advance to
International Competition

Named a Texas Thespian
Outstanding Troupe (1 of 6)

Named Texas Thespian
All-Star Troupe (1 of 23)

Second Place in Texas
Team Mask Making

Performed Marathon Play
Wilderness for 500 people

UIL One-Act Play Mac Beth
District Champion. Contests
after district were cancelled

2018-2019 Highlights

Mrs. Tolleson Named a
TETA Educator of the Year

Texas Thespian Convention
All 8 Events Advance to
International Competition

STATE CHAMPION
Team Mask Making

STATE CHAMPION
Team Set Design

Nominee, Texas Thespian
Troupe of the Year (1 of 6)

5th Place
Baby with the Bathwater

Texas UIL 6A State Finals
One-Act Play Competition
(Out of 254 schools)

5th Place in Texas, Div. 2
UIL Dramatic Design Group

2017-2018 Highlights

Texas Thespian Convention
All 10 Events Advance to
International Competition
(More than any other troupe)

Texas Thespian Performance
of Wonder of the World

Texas Thespian All-Star
Troupe (1 of 10 in Texas)

Nominee, Texas Thespian
Troupe of the Year (1 of 3)

4th Place On the Verge
Texas UIL 5A State Finals
One-Act Play Competition
(Out of over 250 schools)